گروه حفاظتی اینهایس EnHiS


اموزش دزدگیر

نکاتی فوق العاده جهت نصب چشم های وزنی

چشمی وزنی دزدگیر چیست و چگونه کار می کند؟
به طور کلی چشم وزنی دزدگیر در مکانهایی استفاده میشود که احتمال عبور و مرور حیوانات و پرندگان وجود دارد. و کاربر دزدگیر نمیخواهد که عبور حیوان در آن محیط باعث آلارم دزدگیر شود. سنسورهای حرکتی وزنی معمولا برای محیط های باز مانند حیاط، انبارهای بدون دیوار و پنجره و یا پشت بام استفاده می شود.

چشمی وزنی دزدگیر چیست ؟ و عملکرد آن چگونه است؟

حسگر های تخصصی بسیار زیادی وجود دارند که با قابلیت تشخیص حرکت حیوانات آن ها را عامل خطرناکی برای امنیت منازل شما به حساب نمی آورند و از هشدار های غلط جلوگیری می کنند. این حسگر ها بر اساس وزن، قد، سرعت، حرکت و… موجود زنده تنظیم شده اند. آن چیزی که بسیار حائز اهمیت است، توجه به نصب صحیح این حسگر ها و یا چشمی های وزنی دزدگیر است. معمولا همراه با این محصولات، یک بروشور راهنمای نصب هم ارسال می شود که توجه به دستورالعمل آن در هنگام نصب الزامی است.

در ادامه پاسخ چشمی وزنی دزدگیر چیست ؟ خوب است بدانید که این چشمی ها یا بهتر بگوییم دزدگیر های دارای این سنسور ها، وزن را عامل تمایز انسان و حیوانات خانگی قرار می دهند. اگر وزن حیوان خانگی کمتر از 80 پوند (حدود 36 کیلوگرم) باشد، سنسور تشخیص حرکت یا چشمی وزنی دزدگیر حساس نمی شود و هشدار نمی دهد. وزن حیوانات خانگی معمولا بین 40 تا 80 پوند (حدود 18 تا 36 کیلوگرم) است. چشمی های وزنی، هر موجودی که وزنی بیشتر از این ارقام داشته باشد را انسان در نظر می گیرد.
چشم های وزنی مدل های متنوعی دارند. یکی از نمونه های پر کاربرد همانند چشم های معمولی می باشد، که تنها داراری یک سنسور بزرگتر نسبت به چشم های معمولی است و قابلیت تنظیم 15 کیلوگرم و 30 کیلوگرم دارد. که به آنها چشم نیمه وزنی نیز می گویند.
مزیت
1. مزیت آن قیمت بسیار ارزان‌تر نسبت به چشم های اصلی وزنی می باشد. در پروژه های زیادی در تیم ما از این نوع چشم ها استفاده شده است.
2. برای انبار ها و یا اتاق هایی که امکان وجود حشرات مانند مگس و پروانه و موجودات کوچک مانند موش و مارمولک وجود دارد، چشم های بسیار مناسبی هستند. به طور کلی توصیه می کنیم در چنین مکان هایی حتما از این نوع چشم استفاده کنید.
معایب چشم های نیمه وزنی
1.حساسیت به دما، در دمای بالاتر از 40 درجه خطا می دهند . برای همین در مناطق بسیار گرمسیری توصیه نمی شود.
2. در نور مستقیم  آفتاب خطا می دهد.
3. با پر زدن سریع پرندگان خطا می دهد.
4. با حیوانات بزرگتر مانند سگ خطا می دهد.
5. ارتفاع نصب چشم نباید بیشتر از 2.4 متر باشد.
6. کاملا ضد آب نیست و به طور کلی توصیه می شود فقط زیر سقف نصب شود.

چشم های وزنی اصلی
این چشم ها دارای دو سنسور حرارتی درون خود هستند و برای همین خطای بسیار کمتر دارند.
عیب
1. قیمت بسیار بالاتری نسبت به بقیه چشم های معمولی و نیمه وزنی دارند.
2.در دمای بسیار بالا مانند جایی که بخاری یا کوره مستقیما در دیدشان است خطا می دهند.
3. ارتفاع مناسب نصب این نوع چشم 2.4 متر می باشد.
4. با پرش حیوانات و یا پر زدن سریع پرندگان امکان خطا دارند.
مزایا
1. در دمای هوای بالا خطا نمی دهند.
2. امکان نصب در فضای باز و آزاد را دارند.
3. توصیه می شود در نور مستقیم خورشید نصب نشوند. اگر هم نصب شوند احتمال خطای بسیار کمتری دارند.
4.با وجود حیوانات خانگی با جثه کوچک خطا نمی دهند.
5. ضد آب هستند و با بارش باران طولانی مدت، نفوذ آب در آنها بسیار به ندرت مشاهده شده است.
نکته
در خرید چشم های وزنی اصلی دقت کنید که آنها را از برندهای معتبر و از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. امکان تقلب در این کالا زیاد می باشد. فریب قیمت خیلی پایین تر آنها را نخورید.

اگر وزن حیوان خانگی شما بیشتر از ارقام گفته شده بود، چه کار باید بکنید؟

حیوانات خانگی با وزن بیشتر از ارقام گفته شده، باعث حساسیت سنسور های دزدگیر می شوند. شما می توانید میزان حساسیت سنسور وزنی دزدگیر را کاهش دهید؛ اما این کار سبب می شود تا چشمی وزنی نسبت به انسان ها هم حساسیت کمتری نشان دهد. یعنی در حقیقت دزدگیر هایی که حساسیتشان کم می شود، از تشخیص انسان ها هم اجتناب می کنند.

از ردیاب های حرکتی و حساسیت آن ها چه می دانید؟

پس از بررسی پاسخ به پرسش چشمی وزنی دزدگیر چیست ؟ خوب است بدانید که ردیاب های حرکتی، گزینه خوبی برای حفظ امنیت خانه شما هستند. در مورد واکنش نشان دادن ردیاب های حرکتی، نکات زیادی وجود دارد که هنگام نصب باید به آن ها توجه شود.

توجه به ارتفاع نصب


دزدگیر هایی که سنسور ردیاب دارند بهتر است در ارتفاع 7.5 تا 8 فوت (حدود 5/1 تا 2 متر) نصب شوند. نصب این سنسور ها در ارتفاع کمتر می تواند باعث واکنش نشان دادن به حضور و حرکت حیوانات خانگی شود. همچنین نصب دزدگیر در ارتفاع خیلی کم می تواند سبب دسترسی حیوان خانگی و فعال شدن دزدگیر یا آسیب دیدن آن هم بشود. اقدام دیگری که در این راستا می توانید انجام دهید، پوشاندن بخش پایینی لنز است تا در مقابل حرکت حیوانات که در ارتفاعی نزدیک به زمین هستند، هشدار کاذب ایجاد نکند.
نکته مهم
ارتفاع زیاد در نصب این نوع چشم ها باعث می شود، چشم ها عکس العمل سریع نداشته باشند و گاهی حتی انسان را نیز تشخیص ندهند.
ردیاب های حرکتی و حساسیت آن ها حساسیت نسبت به نبض
تعداد نبض بیشتر نشانه موجود بزرگ تر مانند انسان و تعداد نبض کمتر نشانه موجود کوچک تر مانند حیوان خانگی است. اگر سنسور ها را طوری تنظیم کنید که نسبت به نبض کم حیوانات حساسیت نشان ندهند، خطا های هشدار هم کم می شود. اگر فکر می کنید که حساسیت سنسور شما بسیار پایین می آید، می توانید میزان حسایت را روی میزان متوسط تنظیم کنید.

توجه به محل قرارگیری و زاویه آن
اگر حسگر های حرکتی سنسور دزدگیر شما از اشعه مادون قرمز استفاده کنند، با تشخیص سیگنال های گرما کار می کنند پس باید سعی کنید تا دزدگیر را در محلی نصب کنید که منابع گرما کمتر باشند تا هشدار های غلط کمتر پیش بیاید. توجه کنید که زاویه سنسور خیلی کم نباشد و میدان دید وسیعی داشته باشد. در انتخاب محل قرارگیری حتما این نکته را رعایت کنید که دزدگیر در محلی باشد که حیوان خانگی با پرش یا ایستادن نتواند به آن دسترسی پیدا کند. زوایایی که فقط انسان ها قادر به عبور از آن ها هستند را حتما در زاویه دید چشمی دزدگیر خود قرار دهید. یادتان باشد که اگر حیوان خانگی شما در محدوده ای که سنسور تشخیص می دهد قرار گیرد، باز هم سبب واکنش دزدگیر می شود. مثلا سنسور شما بر روی مبل خانه تان متمرکز است حال اگر حیوان خانگی برود روی مبل باز هم باعث ایجاد هشدار کاذب می شود.

نتیجه گیری
چشمی های وزنی راهکار خوبی برای حفظ امنیت خانه هایی است که از حیوانات خانگی در آن ها نگهداری می شود. و یا باغ و ویلا هایی که محیط باز دارند و باید از محیط باز آنها نیز محافظت گردد. دزدگیر ها نسبت به حرکت واکنش نشان می دهند، پس حرکت حیوان خانگی و پرندگان، در محیط باز شما می تواند هشدار های اشتباه زیادی را به وجود آورد. چشمی های وزنی با در نظر گرفتن میزان وزن موجودات از بروز این اشتباهات جلوگیری می کنند.
فقط مسأله حائز اهمیت آن است که نکات مطرح شده در بالا را به خوبی رعایت کنید. 

جستجو تماس
چت ورود