گروه حفاظتی اینهایس EnHiS


اموزش دزدگیر

سنسور بیم خطی چیست ؟ و چگونه نصب کنیم؟

سنسور بیم خطی چیست ؟ و آن را چگونه نصب کنیم ؟

بیم خطی دویست متری یکی از بهترین بیم های عرضه شده در بازار میباشد.

بیم لیزر یا سنسور بیم خطی به صورت کلی تماما از دو قسمت تشکیل شده است. فرستنده و گیرنده، این فرستنده و گیرنده باید دقیقا روبروی یکدگیر نصب شوند بطوری که گیرنده به صورت کامل و بدون مزاحمت فرستنده را ببیند. قیمت دزدگیر اماکن با استفاده از این سنسورها بالاتر خواهد رفت چراکه قیمت سنسور بیم خطی نسبت به سایر سنسورها بالاتر است .

بیم لیزر یا سنسور بیم خطی از دو قسمت فرستنده و گیرنده تشکیل شده که باید دقیقا روبروی هم باشند و زمانی که به هر علت مانعی در بین این دو قسمت به وجود بیاید هشدار برای انواع دزدگیر اماکن یا انبار ارسال می شود و دزدگیر با توجه به امکانات شروع به ارسال پیامک، تماس تلفنی و هشدار صوتی می کند و مخاطب را از این موضوع آگاه می سازد.

نور بیم های خطی توسط چشم قابل رویت نیست و در روز و شب غیر قابل دید هستند لذا می توان براحتی در هر فضایی آنها را نصب و استفاده کرد. بیم خطی برای متراژ های بالاحدود 300 متر و فضای باز طراحی شده اند، بهترین دزدگیر بیسیم و سیم دار اماکن در هر مدلی می تواند از بیم خطی استفاده کند .

بیم های خطی را می توان بر حسب میزان متراژ پوشش دهی تقسیم بندی کرد و از 10 تا 300 متر قابل انتخاب است، این سنسورها برای حاشیه دیوار ها، فنس ها، حیاط اماکن، فضای باز کارخانه ها و... کاربرد دارد. سنسور بیم خطی اگر به صورت سیمی باشد می توان از قسمت زون استفاده کرد.

سنسور بیم خطی طوری طراحی شده که در صورت عبور حیوانات و پرندگان هشداری صادر نکند و فقط در صورت عبور انسان به هر شکلی هشدار ایجاد می کند.

سنسور بیم خطی را چگونه نصب کنیم ؟

این سنسور همانند چشمی  انواع دزدگیر اماکن یا اماکن نصب می شود که دارای تغذیه و کنتاکت است،از آنجا که سنسور بیم دارای گیرنده و فرستنده مجزاست لذا یک قسمت فقط نیاز به تعذیه دارد و قسمت دیگر علاوه بر تغذیه داری کنتاکت (ZONE) می باشد(مطابق شکل زیر).

 

سنسور های بیسیم در هر مدلی که باشند چه چشمی و چه سنسور بیم خطی دارای فرکانس کاری مشخصی هستند. بهترین دزدگیر بیسیم اماکن و اماکن دارای فرکانس کاری مشخص خود هست که هم برای ریموت و هم برای انواع سنسورها استفاده می شود لذا درهنگام خرید باید به این مهم دقت شود که سنسور خریداری شده با فرکانس دزدگیر اماکن برابر باشد. عموما دزدگیر ها از سنسور 433 پشتیبانی می کنند .

برای جلوگیری لز مشکل در هنگام نصب سنسور بیم خطی لازم است موارد زیر لحاظ شود .

  • در هنگام اتصال حتما به مثبت و منفی تغذیه دقت فرمایید تا آسیبی به برد وارد نشود.
  • برای قسمت تغذیه فرستنده و گیرنده در صورت امکان از سیم های جداگانه استفاده کنید.
  • در صورتی که فاصله سنسور بیم خطی تا دزدگیر زیاد باشد حتما برای قسمت تغذیه فرستنده و گیرنده از سیم با اهم بالاتر استفاده کنید.
  • در هنگام نصب حتما دقت کنید در محلی نباشد که عبور مرور خودرو و یا افراد باعث تخریب سنسور شود.
  • بین فرستنده و گیرنده نباید هیچ مانعی وجود داشته باشد مانند شاخ برگ درختان در زمان طوفان و تکان های شدید.
  • زمانی که فاصله بین سنسور و تغذیه زیاد است از تغذیه مجزا برای دو قسمت فرستنده و گیرنده استفاده کرده و فقط سیم های کنتاکت را به انواع دزدگیر اماکن و یا امکان وصل کنید.
  • سنسور های بیم خطی برای فضای باز طراحی شده اند ولی تا جایی که امکان دارد آنها را در محلی نصب کنید که کمترین آسیب از لحاظ بارندگی و نور خورشید به سنسور وارد شود .
  • بیم خطی در صورتی که در مسیر نور مستقیم خورشید تا چراغ قرار گیرند خطا ایجاد می کنند در هنگام نصب به زاویه تابش دقت شود.

در فضای باز از چشم خطی 2 بیم به بالا استفاده شود تا  خطا ایجاد نشود.

جستجو تماس
چت ورود